5 Common Problems With CCTV
۵‌ مشکل دوربین‌های ‌مداربسته

امروزه دوربین‌های مداربسته نقش مهمی در برقراری امنیت در زندگی ما دارند. دوربین‌های مداربسته، همه لحظات را ثبت می‌کنند و در صورت نیاز، به ما هشدار می‌دهند. هر وسیله الکترونیکی، می‌تواند به دلایلی خراب شود و از کار بیافتد. اگر ما از این دلایل باخبر باشیم، می‌توانیم طول عمر وسایل الکترونیکی خود را افزایش دهیم و از این طریق در هزینه‌های خود صرفه‌جویی ‌کنیم. ۵ مشکل رایجی که دوربین‌های ‌مداربسته در محیط‌های خارجی با آن‌ها روبه‌رو هستند عبارتند از:

۱. تخریب دوربین توسط افراد خلاف‌کار:

شکسته شدن دوربین، اسپری شدن پوشش لنز و بسته شدن دید دوربین توسط افراد خراب‌کار، از جمله اتفاقاتی هستند که دوربین‌های مداربسته را در محیط‌های خارجی تهدید می‌کنند.

راهکار: انتخاب کردن بدنه فلزی و مقاوم برای دوربین، نصب دوربین در محیط‌های مرتفع‌تر و محکم کردن آن هنگام نصب با پیچ به دیوار، می‌تواند از وارد شدن آسیب‌های فیزیکی به دوربین تا حد زیادی جلوگیری کند.

۲. شرایط اقلیمی:

رعدوبرق و برخورد صاعقه و نفوذ رطوبت به بدنه دوربین در اثر باران‌های شدید، باعث اختلال در کارکرد و واردشدن آسیب‌های جدی به سیستم الکترونیکی دوربین‌های مداربسته می‌شود.

راهکار: هنگام بارش باران می‌توانید از پوشش پلاستیکی برای جلوگیری از نفوذ آب به بدنه دوربین استفاده کنید؛ هم‌چنین هنگام خرید، به‌سراغ دوربین‌هایی بروید که از استاندارد IP برخوردارند. هم‌چنین هنگام رعدوبرق، دوربین‌ها را خاموش کنید.

۳. هک و حمله سایبری:

دوربین‌های مداربسته تمامی شواهد را به‌صورت ویدئو ضبط می‌کنند. این شواهد، مدارک ارزشمندی از وقوع جرم به حساب می‌آیند به همین دلیل، دوربین‌های تحت شبکه همواره در معرض خطر هک شدن قرار دارند.

راهکار: برای ایمن‌سازی دوربین‌های مداربسته دربرابر هک شدن، می‌توانید بستر ارتباطی دوربین‌هایی که با وای‌فای کار می‌کنند را با پروتکل WPA2، ایمن‌سازی کنید و هر چند وقت یک‌بار رمز عبور خود را تغییر دهید.

۴. حشرات و تار عنکبوت:

بعضی از دوربین‌های امنیتی برای روشن کردن محیط در تاریکی شب از نورافکن استفاده می‌کنند و حشرات را به سمت خود جذب می‌کنند. تجمع حشرات و تارهای عنکبوت جلوی لنز دوربین، باعث کاهش کیفیت تصویر و بروز هشدارهای تصادفی می‌شود.

راهکار: برای پاک کردن تارهای عنکبوت از روی بدنه و لنز، می‌توانید از برس‌های دندانه‌دار نرم استفاده کنید یا بدنه دوربین را با ترکیبات مخصوص دفع حشرات اسپری کنید. فقط دقت کنید که قبل از اسپری کردن، دریچه لنز را پوشانده باشید.

۵. انعکاس و بازتاب نور

انعکاس نور خورشید در لنز دوربین، باعث سوختن و از بین رفتن بخشی از جزئیات تصاویر می‌شود.

راهکار: سعی کنید هنگام نصب، از قراردادن دوربین به‌طور مستقیم روبه‌روی شیشه براق ساختمان‌ها، حوضچه‌ها، پنل‌های فلزی و اجسامی که نور را منعکس می‌کنند خودداری کنید.